• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Broad Cast

Bir mesajın tüm ağda bulunan cihazlar tarafından alınmasını sağlayan bir protokole Broadcast denir. Mesajın tüm cihazlara gönderilmesi genelde istenmeyen bir durum olabilir. Çünkü ; Çoğunlukla sonsuz döngülere , güvenlik açıklarına ve gereksiz bellek dolumları gibi birçok duruma sebep olabilir.

Tüm kullanıcıların adres belirtmesine gerek kalmadan uygulamadan faydalanması gerektiğinde bu cihazlar Broadcast yayınları yaparak ihtiyaçları karşılar.

Bu anlattıklarımıza bir örnek vermek gerekirse; DHCP sunucuların broadcast yayını yaptığını düşünelim. Broadcast paketleri bütün kullanıcılara ulaşır. VLAN(Sanal Yerel Alan Ağı) oluşturma işlemide Broadcastler düzenlenerek yapılan bir işlemdir. Her VLAN kendisi için özel bir broadcast oluşturur ve VLAN(Virtual Local Area Network)lar arasında broadcast paketlerinin transferine izin vermez. Ağlar bu şekilde kişileştirilebilirler.

Router cihazlar, broadcast trafiğinde pasiftirler ve o duvarı aşamazlar. Eğer bu durumun tersi olsaydı tüm broadcast yayını yapan yapılar bütün dünyaya dağılacak ve trafik kirliliği oluşturarak hayatımızı zorlaştıracaktı. Kısaca broadcast paketleri Networklerimize özeldir.

Broadcast yayınlarını birbirinden ayırmak için VLAN ya da Router cihazı kullanmamız gerekir.